کپسول آتش نشانی پودر و گاز

هر نوع کپسول آتش نشانی دارای مشخصه هایی است که از مشخصه های کپسول آتش نشانی  پودر و گاز می توان به موارد زیر اشاره کرد. در این مطلب علاوه بر معرفی کپسولهای آتش نشانی پودر و گاز با تحوه کارکردن آن ها نیز آشنا خواهید شد.

 

1 – بدنه کپسول آتش نشانی پودرو گاز

این نوع کپسول آتش نشانی ، به طور عموم ، بدنه فلزی دارد . نوع فلز و روش ساخت آنها باید با استانداردهای مربوطه مطابقت داشته باشد . بدنه باید از چنان کیفیتی برخوردار باشد که فشار کارکرد دستگاه ( به طور معمول تا 2 برابر فشار آزمون ) را به خوبی تحمل کند . همچنین بدنه باید در مقابل زنگ زدگی و خوردگی از مقاومت لازم برخوردار باشد . به روی بدنه با توجه به کارخانه سازنده دستگاه ممکن است دستگیره ، پایه و … نصب شده باشد . همچنین نام کارخانه سازنده ، سال تولید ، روش به کار انداختن روش آزمون و سایر اطلاعات مربوطه به خاموش کننده بایستی به روی بدنه درج شود .

2 – ساز و کار عمل کننده خاموش کننده پودرو گاز

خاموش کننده های پودری با توجه به نوع و کارخانه سازنده آنها ممکن است به یکی از انواع مکانیزم عمل کننده ” ضربه ای ” ، ” اهرمی ” و یا ” فلکه ای ” مجهز باشد .

3- لوله پلاستیکی کپسول آتش نشانی 

اغلب کپسول های دستی اطفای حریق محتوای پودر ، لوله لاستیکی با طول مناسب دارند . البته ، انواع کوچک ( یک کیلویی و 750 گرمی ) همچنین ، بعضی انواع قدیمی فاقد لوله لاستیکی هستند . لوله لاستیکی ، از انواع تقویت شده است و با فشار معینی ، متناسب با فشار آزمون دستگاه را به خوبی تحمل می کند . این لوله ، از یک سو به کپسول آتش نشانی ( یا مکانیزم عمل کننده آن ) و از سوی دیگر به سر لوله یا نازل پودر پاش متصل شده است .

4 – سر لوله پودر پاش ( نازل پودر پاش )

بیشتر کپسول های آتش نشانی پودر به سر لوله پودر پاش مخصوص مجهز شده اند . این سر لوله ، به طور معمول ، از پلاستیک ساخته شده و به صورت اهرمی عمل می کند . که با فشار دادن آن هنگام عملیات اطفای حریق ، پودر از سر لوله خارج شده و با برداشتن فشار ، خروج پودر متوقف می شود .

5 – لوله سیفون کپسول پودرو گاز

به این لوله ” لوله داخلی هدایت کننده پودر” نیز گفته می شود.در داخل دستگاه از کمی بالاتر از کف تا خروجی دستگاه امتداد دارد.

 

انواع پودر های خاموش کننده پودرو گاز

از انواع کپسول های پودرو گاز می توان به پودر خشک و شیمیایی اشاره کرد.

 

انواع کپسول آتش نشانی بالن داخل و بالن بغل

کپسول آتش نشانی پودرو گاز کاتریج داخل

 عامل فشار در این نوع کپسول های پودروگاز، گاز co2 می باشد که این گاز در داخل سیلندر در داخل سیلندر خاموش کننده قرار می گیرد، که با استفاده از باز شدن شیر گاز  محتویات درون کپسول را تحت فشار قرار خواهد داد و موجب بیرون راندن مواد درون کپسول پودرو گاز می شود.

کپسول آتش نشانی پودرو گاز کاتریج بیرون

در این نوع کپسول آتش نشانی پودری ، گاز co2 در خارج از استوانه قرار دارد در این مورد مجرای خروجی گاز کاتریج به بدنه خاموش کننده و کپسول متصل می شود.  این نوع کارتریج ها که در بیرون قرار می گیرد دارای سوپاپ اطمینان هستند.

دستورالعمل استفاده از کپسول آتش نشانی پودری

نحوه استفاده و دستور العمل استفاده از کپسول های آتش نشانی پودرو گاز به صورت زیر است.

کار با کپسول پودر و گاز کاتریج بیرون

خاموش کننده را در نزدیکی آتش قرار می دهید و ضامن را می کشید. در گام بعدی لوله لاستیکی را از گیره خارج می کنید. بدون اینکه بدن، سروصورت در راستای مسیر سوپاپ ایمنی خاموش کننده قرار بگیرد. شیر گاز را باز می کنید اگر کپسول پودرو گاز از نوع صربه ای می باشد قل از استفاده ضربه بزنید. در حالی که با یک دست نازل و با دست دیگر خاموش کننده را در دست دارید نازل را به صورت بکنواخت نگهدارید و مواد را بر روی آتش بپاشید .

کار با کپسول پودر و گاز کاتریج درون

در این مورد خاموش کننده کاتریج در زیر درپوش و و در داخل بدنه سیلندر قرار می گیرد. زمانیکه که ضامن را بیرون کشیدید  با فشار دادن اهرم گاز از داخلکاتریج به بدنه سیلندر منتقل می شود، در گام بعدی با یک دست نازل را گرفته و با دست دیگر کپسول را نگهدارید و شروع به پاشیدن پودر بر روی آتش نمایید.

آزمایش و بررسی کپسول پودر و گاز

کپسول های آتش نشانی پودرو گاز مانند سایر کپسول های اتش نشانی می بایست مورد آزمایش و بررسی قراربگیرد. آزمایشات لازم برای کپسول های پودر گاز می بایست هر یک ماه یکبار درب سیلندر را باز نمایید تا کلوخه شدن مواد موجود در کپسول را بررسی کنید. مواد موجود در داخل کپسول به دلیل اینکه تحت فشار می باشند ممکن است کلوخه شوند بنابراین برای جلوگیری از کلوخه شدن کپسول را سر و ته نمایید تا محتویات درون کپیول با هم ترکیب گرد.از کلوخه نشدن پودر مطمئن شوید . در آزمایش و بررسی می باست از باز بودن خروجی سیلندر و سالم بودن لوله لاستیکی اطمینان داشته باشید. با وزن کردن می توانتید از شارژ کپسول آتش نشانی اطمینان پیدا نمایید چنانچه میزان 10 درصد از وزن کاهش پیدا کرده بود کپسول را مجدداً  می بایست شارژ کنید . در صورت امکان نیز می توانید هر سال یکبار به صورت آزمایشی کپسول های آتش نشانی را مورد آزمایش قرار دهید. توجه داشته باشید هر کاتریج با 110 گرم گاز co2 پر شده است.