مقدمه

هر سال بیش از 400 نفر در یک کشور ( تازه اگر آن کشور را پیشرفته فرض کنیم ) در آتش سوزی در خانه های خود می میرند. فقط در سه دقیقه یک اتاق می تواند در شعله های آتش بسوزد. کسانی که بیشترین خطر را دارند، کودکان وافراد مسن هستند که نمی توانند سریع عکس العمل نشان داده و فرار کنند.

اسپرینکلر ها تکنولوژی بسیار پیشرفته ایی را در زمینه اطفاء حریق در همان دقایق اولیه ایجاد آن دارند و محافظ بسیار سرسختی برای یک ساختمان به حساب می آیند.

کلید حفاظت موثراز آتش، تشخیص و کنترل زود هنگام آن است، قبل از اینکه بتواند حرارت مرگبار و حجم زیاد مونوکسید کربن و دود ایجاد کند.

یک سیستم اطفاء آتش آبی از اسپرینکلر تشکیل می شود که عضو مهم و رگ حیاتی آن است، اسپرینکلرها دارای عنصر حساس به دما هستند. هنگامی که با آتش، آتش سوزی نزدیک به خود گرم می شوند به طور خودکار باز خواهند شدوعمل اسپری آب بر روی مواد سوزان را آغاز خواهند کرد. اسپرینکلر های آتش توسط شبکه ای از لوله ها متصل می شوند که درست مانند لوله کشی های معمولی، معمولا در داخل سقف یا دیوار پنهان می شوند.

یک سیستم اطفاء حریق اتوماتیک اطمینان واکنش زودهنگام و مستقیم را نسبت به آتش سوزی به شماخواهد داد.

بسته به شدت آتش سوزی، سیستم اطفاء حریق با حداقل یک دقیقه یا کمتر فعال خواهد شد.

سیستم های اطفا حریق اتوماتیک دقیقا آب را بر محل آتشسوزی اسپری می کنند این کار فقط آتش را خاموش کرده و خسارتی به خانه و لوازم آن وارد نخواهد شد اما در صورت عدم استفاده از این سیستم در صورت بروز آتشسوزی تا رسیدن آتشنشانها و شروع فعالیت آنها آتش بسیار گسترش یافته است و برای اطفاء آن حجم زیادی از آب با فشار بالا برروی ساختمان ریخته می شود که خسارات ناشی از آن کمتر از خود آتش نخواهد بود.

انواع طرح های غافلگیر کننده، سانتریفیوژ های مدرن مسکونی ( اسپرینکلرها ) ساخته شده اند که هنگام نصب روی سقف یا دیوارها غیر قابل تشخیص هستند و می توان آنها را با وسایل خانه ترکیب کرد.

پیشرفت های تکنولوژیکی اخیر باعث می شود که آبپاش ها ارزان تر و راحت تر در خانه نصب شوند.

به طور متوسط یک سیستم اطفاء حریق خانگی تقریبا 1 تا 1/5 درصد از کل هزینه خانه را دربر می گیرد.

سیستم های اطفاء حریق مطابق با طرح های مهندسی که از طریق سالها تحقیق و تجربه و آزمایش در آزمایشگاه ها و سازمان های استاندارد کسب شده اند ، نصب می شوند.

مانند سیم کشی برق و لوله کشی خانگی، سیستم اطفاء حریق باید با استانداردهای مشخصی مطابقت داشته و مورد تائید سازمان آتشنشانی باشد.

اسپرینکلرهای خانگی

اسپرینکلرهای خانگی دستگاه های آتش نشانی خانگی هستند که می توانند گرما ، شعله های آتش و دود حاصل از آتش سوری های ساختمان  را به طرز چشمگیری کاهش دهند.

اگر این اسپرینکلرها به صورت دقیق و درست نصب شوند و به صورت متناوب مورد بررسی قرار بگیرند تا از سالم بودن آنها اطمینان حاصل شود، در حفظ جان آدمها بسیار موثر خواهند بود.

به یاد داشته باشیم که حادثه خبر نمی کند پس همیشه باید آماده باشیم .

اسپرینکلر ها بیش از یک قرن است که از ساختمانهای  تجاری و صنعتی و ساختمانهای عمومی محافظت می کنند. آنچه بسیاری از مردم متوجه نیستند این است که همین فناوری نجات سالهاست  برای منازل در دسترس است و در جایی که تقریباً 80 درصد از کل مرگ و میر ناشی از آتش سوزی غیرنظامی رخ می دهد یعنی همانا آتشسوریهای مسکونی، حافظ جان انسانهاست.

شما احتمالاً تعدادی فیلم دیده اید که مقدار کمی دود باعث ایجاد آبشارهایی از آب درهمه ساختمان می شود و همه و همه چیز را درون آن خیس می کند. اما آیا می دانید که آبشارها حتی در اثر دود ایجاد نمی شوند و همه یکباره از بین نمی روند؟ اسپرینکلرها در واقع بر اثر  گرما فعال می شوند و این درجه از گرما که باعث فعال شدن آنها می شود با استفاده ار انتخاب صحیح نوع اسپرینکلر ( رنگ مایع درون حباب اسپرینکلر ) نکته بعد اینکه  بیشتر آتش سوزی ها معمولاً فقط به یک یا دو آبپاش احتیاج دارند ، پس این تصور که با یک آتش کوچک کل اسپرینکلرها فعال می شوند کاملا غلط است ، فعال شدن تعداد اسپرینکلرها به وسعت آتشسوزی بستگی دارد.

 

در خصوص اسپرینکلر ها:

یک شبکه لوله ای است که در سقف یک ساختمان قرار می گیرد. هر آبپاش ( اسپرینکلر)یک جزءاز این سیستم است.
اسپرینکلر در واقع سوراخی در این شبکه لوله ایی است که از طریق آن آب می تواند پاشش کند.
هر اسپرینکلر دارای یک بالب ( حباب ) با درجه حرارت مشخص می باشد که رنگ جیوه داخل آن نشان دهنده دمای ترکیدن بالب است که درزمان حریق به طور خودکار باز می شود.
اسپرینکلر ها دارای یک حباب شیشه ای کوچک هستند که با گلیسیرین مایع پر شده است و هنگامی که داغ می شود، می ترکد.
ایده اصلی در هر دو مورد یکی است: به محض رخ دادن حریق ، پلاگین شکسته و پاشش آب آغاز می شود.

انواع اسپرینکلرها:

نوع پاشش آب بسته به نوع سری اسپرینکلر مدل آن را تعیین می کند .

1.اسپرینکلر بالازن (Upright)

2.اسپرینکلر پایین زن (Pendent)

3.اسپرینکلر بغل زن (sidewall sprinkler)

3.دکوراتیو ( Concealed)

4.دیواری (wall-side)

با اینکه شکل ظاهری اسپرینکلرهای بالازن upright sprinkler، بغل زنsidewall sprinkler و پایین زن pendent sprinkler تفاوت اندکی باهم دارند اما این تفاوت پاشش آب را تعیین کرده و بسیار مهم است .

حباب اسپرینکلرها در رنگ های مختلف ساخته می شوند. هررنگ بازگو کننده رنج دمایی خاصی برای عملکرد اسپرینکلر است. انتخاب دمای واکنش اسپرینکلرها ( رنگ حباب آنها )متناسب با فضایی است که اسپرینکلر در آن قرار می گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با اینکه شکل ظاهری اسپرینکلرهای بالازن upright sprinkler، بغل زنsidewall sprinkler و پایین زن pendent sprinkler تفاوت اندکی باهم دارند اما این تفاوت پاشش آب را تعیین کرده و بسیار مهم است .

حباب اسپرینکلرها در رنگ های مختلف ساخته می شوند. هررنگ بازگو کننده رنج دمایی خاصی برای عملکرد اسپرینکلر است. انتخاب دمای واکنش اسپرینکلرها ( رنگ حباب آنها )متناسب با فضایی است که اسپرینکلر در آن قرار می گیرد.